Akumulatory do fotowoltaiki

Fotowoltaika

Zadaniem akumulatorów, które są wykorzystywane w instalacjach fotowoltaicznych jest gromadzenie i magazynowanie niewykorzystanej energii elektrycznej, wyprodukowanej przez panele. Podłącza się je do falowników (inwerterów), które efektywnie przekształcają prąd stały na przemienny (dokładnie taki jak w naszych gniazdkach, czyli 230 VAC/50 Hz). Jako magazyny energii wykorzystuje się akumulatory żelowe, AGM lub litowo-żelazowo-fosforanowe (LiFePO4).

Akumulatory do fotowoltaiki 100 Ah i inne pojemności

Najbardziej istotnym parametrem elektrycznym akumulatora, który ma służyć jako magazyn energii z instalacji fotowoltaicznej, jest pojemność. Ten parametr jest wyrażany w amperogodzinach (w skrócie Ah) i określa ilość energii elektrycznej, którą urządzenie może zgromadzić i magazynować. Duża pojemność oznacza, że akumulator może zasilać więcej sprzętów. Akumulatory do fotowoltaiki o pojemności 100 Ah to jeden z najczęstszych wyborów do instalacji solarnych. Dostępne są również modele o pojemności 75 Ah, 90 Ah, 120 Ah, 140 Ah, 200 Ah, a nawet 300 Ah.

Akumulatory do magazynowania energii z fotowoltaiki – na jakie parametry należy jeszcze zwrócić uwagę?

Innym parametrem dotyczącym akumulatorów jest sprawność magazynowania energii, wyrażona w procentach. Ta wartość informuje użytkowników, ile energii jest tracone w trakcie cyklu ładowania i rozładowywania. W zależności od marki i typu urządzenia, ten parametr wynosi od 85 do nawet 95%. Akumulatory do magazynowania energii muszą wyróżniać się długą żywotnością i jak największą liczbą cykli ładowania oraz rozładowywania bez dużego spadku wydajności. Kolejnym ważnym parametrem jest zakres temperatury roboczej, który określa przedział temperatur, w którym urządzenie działa wydajnie. Im szerszy zakres, tym akumulator zapewnia bardziej stabilną pracę, niezależnie od panujących warunków atmosferycznych.

Akumulatory powinny też wyróżniać się wytrzymałą konstrukcją odporną na wilgoć, kurz i zanieczyszczenia. Wersje żelowe, AGM i LiFePO4 są całkowicie bezobsługowe. Ich obudowy są wykonane z wytrzymałych materiałów, np. z tworzywa ABS, chroniącego przed uszkodzeniami mechanicznymi i czynnikami zewnętrznymi.

Akumulatory do fotowoltaiki – cena i pozostałe informacje

Cena akumulatorów do instalacji solarnych jest uzależniona m.in. od parametrów elektrycznych. Przeważnie im wyższa pojemność, tym wyższa cena. Na cenę wpływa również rodzaj akumulatora. Porównując modele o identycznych (lub zbliżonych) parametrach, najdroższe są wersje litowo-żelazowo-fosforanowe (LiFePO4), następnie AGM i żelowe. Na cenę wpływa również marka i parametry nieelektryczne. Ponadto wybrane modele LiFePO4 mają dodatkowe wyposażenie w postaci wyświetlacza LCD i praktyczne funkcjonalności, takie jak łączność bezprzewodowa Bluetooth, które również wpływają na koszt zakupu.

W razie pytań dotyczących wyboru akumulatora lub wątpliwości dotyczących całkowitej pojemności magazynu energii, zachęcamy do kontaktu z naszymi doświadczonymi doradcami.